Lisanslama Anlaşmaları

Lisanslama Temelleri

Lisanslama Temelleri

Lisanslama Anlaşmaları
İşletmeniz için doğru lisanslama anlaşmalarını seçmek size sadece ihtiyacınız olan yazılımı kullanma hakkını vermez , aynı zamanda yazılım envanterini size zaman kazandırıp giderlerinizden tasarruf etmenizi sağlayarak daha verimli bir şekilde yönetmenize yardımcı olur. Bu sayfadaki bağlantılar, size farklı lisanslama anlaşmaları hakkında giriş seviyesinde bilgi vermek amacıyla tasarlandı.

Eğer kişisel bilgisayarlar için satın alım yapıyorsanız: 

Önceden Yüklenmiş Yazılım (OEM Sistem Üreticisi Yazılımı olarak da bilinir)
OEM Sistem Üreticisi lisanslama anlaşmaları, sistem üreticileri tarafından yazılımları ürettikleri makinelere önceden yüklemek için kullanılır. Yeni bir PC aldığınızda aslında bu yolla lisanslama yaparsınız. OEM lisanslama, yazılım satın almak için uygun maliyetli bir yöntemdir ancak bu nedenle farkında olmanız gereken bazı kuralları vardır.

Kutulu Ürün (FPP olarak da bilinir)
Kutulu ürün (FPP) perakendeci ya da çevrimiçi mağazalardan alacağınız türde bir lisansdır. Sadece az sayıda lisans alacaksanız kutulu ürün almanız doğru olur.

Eğer birden fazla yazılım alıyorsanız (250+ PC)

Önceden yüklenmiş Yazılım (OEM Sistem Üreticisi Yazılımı olarak da bilinir) 
OEM Sistem Üreticisi lisanslama anlaşmaları, sistem üreticileri tarafından yazılımları ürettikleri makinelere önceden yüklemek için kullanılır. Yeni bir PC aldığınızda aslında bu yolla lisanslama yaparsınız. OEM lisanslama, yazılım satın almak için uygun maliyetli bir yöntemdir ancak bu nedenle farkında olmanız gereken bazı kuralları vardır.

Open Value Anlaşması
Open Value anlaşmalar artık 750 ya da daha az PC’ye sahip olan işletmelere hitap ediyor ( 1 Ocak 2009’dan itibaren Kurumsal anlaşmalara kıyaslanabilir fiyatlandırmalarla). Microsoft Open Value programları ile bütün orta ölçekli ve kurumsal ürünlerimizi alabilirsiniz .Bu eğer gelişmekte olan bir işletme iseniz ve 250 PC’yi aşma eşiğinde iş ortaklarınızla olan ilişkinizi sürdürmek istiyorsanız iyi bir seçenek olabilir.

Select Lisanslama
Select lisanslama daha gelişmiş yazılım gereksinimleri olan işletmeler için bir anlaşmadır.Kullandığınız kadar satın alma metodu ile size esneklik ve uygun maliyetlli bir yol sunar.

Select Plus
Yazılım lisanslarınızı almanız, takip etmeniz ve yönetmeniz için Select Plus adı verilen yeni bir yol sunuyoruz. Select Plus, mevcut Select Lisans programı üzerine, size daha fazla değer sunan geliştirilmiş özellikler kazandırıyor.

Yazılım Güvencesi Üyeliği ile Select Lisans Anlaşması (SAM) 

Kurumsal Anlaşma
Kurumsal anlaşma önemli indirimler sunar ve eğer masaüstü yazılımınızı standartlaştırmak istiyorsanız toplam sahip olma maliyetini azaltır.250 ya da daha fazla PC’ye sahip olan işletmeler için tasarlanmıştır. Kurumsal anlaşma size devamlı kullanım hakkı ayrıca ürün, destek ve koruma avantajları verir.

Kurumsal Üyelik Anlaşması 
Kurumsal üyelik anlaşması önemli indirimler sunar ve eğer masaüstü yazılımınızı standartlaştırmak istiyorsanız toplam sahip olma maliyetini azaltır.Bu tür anlaşmalar lisans sahibi olmaya değil, kiralamaya bağlıdır ve ekstra ürün koruma avantajları sunar.Lisans sayısını anlaşmalarınızın her yıldönümünde arttırabileceğiniz gibi, azaltabilirsiniz de.

Microsoft Çevrimiçi Hizmetler Anlaşması (İng.)
Yıllık üyelik temellerinde lisansları kiraladığınız ve aylık ödediğiniz dış kaynakları kullanan bir modeldir.Microsoft tarafından yönetilen Microsoft Çevrimiçi Hizmetleri iş ortaklarımız tarafından satılır.

Kamu için Lisanslama Seçenekleri
Kamu sektörünün ihtiyaçlarına hitap eden çeşitli anlaşmaları incelemek için tıklayın.